Морате да ги пробате: Серуми за лице

477

Ако доволно внимание се посветува на заштита на кожата на лицето, мора да имате веќе слушнато за видот на производот, наречен серум. За некои од вас, серумот е постојан член на армијата на моќни шишиња во бањата, додека за останатите се комплетно непознати. Веројатно не знаевте како правилно да го користите, колку видови постојат и како да го одберете вистинскиот. За да ги изложиме сите тајни на овој моќен производ, проследете го текстот.

Што е серум за лице и каква е неговата улога?

Серумот за лицето е концентриран производ дизајниран за специфичен проблем со кожата. За разлика од кремата за лице, која содржи многу повеќе активни состојки во многу повисок процент, додека бројот на помошни супстанции е сведен на минимум.

Серумската текстура е многу полесна и повеќе водена во споредба со крем за лице. Ова се должи на фактот дека молекулата на активната супстанција во серумот е значително помала во големина споредена со оние од кремите, за да може подлабоко да навлезат во кожата. Така, кожата ги апсорбира многу побрзо и ги привлекува сите корисни материи.

Активни состојки во серумите има пет до десет пати повеќе од концентрацијата на истата состојка во крема за лице.

Како да се користи серумот за лице?

Серумите поради нивната течна и концентрирана структура се нанесуваат во капки, и најчесто се пакуваат во стаклени шишенца со пипета или пумпа, за попрецизно дозирање. Серумите најчесто се во вид на транспарентна или малку заматена течност, која е течна како вода.

Серумот нормално се применува 1-2 пати на ден на претходно чиста кожа на лицето: по измивање на лицето со сапун, може да се користи тоник, со кој ќе ја навлажните кожата и потоа да се нанесе серумот по целото лице. Поради течната структура на серумот му е потребно околу минута да се абсорбира во лицето. Сепак, ако имате повеќе време за рутинска грижа, најдобро е да го оставите лицето со серум 20тина минути за да може во целост да ги апсорбира сите активни состојки. По апсорпција на серумот, потребно е да се нанесе крема(moisturiser), со која ќе ги “заклучите” сите активни состојки од серумот во кожата.

Запомнете: Серумот не е замена за кремата, туку дополнителен чекор во грижата за лицето!

Како да го изберете вистинскиот серум за лицето?

При изборот на правилен серум се води грижа за кој проблем првенствено сакате да го решите.  Дополнително, водичот за избор на серум може исто така да биде вашата возрасна група (20, 30, 40 или 50 + години). Затоа, можеме да ги разликуваме следниве групи на овој производ:

Серуми за хидратација
Овој тип на серум го препорачуваме на секој тип на кожа и возраст, затоа што ние не треба да заборавиме дека хидратацијата е основната нега на кожата. Тие веднаш ја хидрираат кожата и ја освежуваат. Како активни состојка во хидратантните серуми се: хијалуронска киселина (кој е супериорен навлажнувач), а потоа екстракт од краставица, алое вера, церамиди, растителни масла, уреа, Niacinamid (витамин Б3) и така натаму.

Совет Плус: овие серуми во текот на летните месеци може да се чуваат во фрижидер за целосна атмосфера при користење во топлите вечери.

Серуми со витамин Ц и други антиоксиданти

Тие се наменети за сива и уморна кожа без нијанса и сјај и се особено погодни за пушачи. Имаат улога со витаминскиот комплекс да го вратат природниот сјај на кожата  и да ја брани од слободните радикали. Серумите со чист витамин Ц имаат голема улога во зачувувањето на кожата од дамки на хиперпигментација. Се нанесува најмалку 30 минути пред кремта за лице, за да има време да дејствуваат на кожата пред да го нанесете кремот. Доволно е само да ги користите во утринските часови, на подолго време. Таквите серуми треба да бидат заштитени од директна светлина, бидејќи тие се склони кон оксидација.

Серуми со AHA и BHA киселини (салицилна, гликолна, млечна)
Тие се наменети за мрсна кожа, која има премногу себум и има оштетени пори. Тие уништуваат и отстрануваат мртви клетки и набори од себум во порите, со што ја прочистуваат кожата. По нанесување на серумот неопходно е користење на крема затоа што кожата станува особено чувствителни на сонце поради присуството на киселини во составот.

Anti-age серуми
Тие се наменети за борба против видливите знаци на стареење, но и за спречување на стареењето. Пожелно е да се вклучат во рутинската нега по 30-тиот роденден. Најчестите активни состојки на серумот се: колаген, еластин (ја превраќаат енергијата, еластичноста и сјајот на кожа), проследено со хијалуронска киселина (хидрирање е основа на anti-age), ретинол (дериват на витамин А , фото-осетлив, се користи само навечер), церамиди (по можност кога стареењето на кожата губи природна маст).

Најдобро е да ги комбинирате со соодветен крем против стареење.

Ако сте идентификувале еден од вашите проблеми, правилниот избор на соодветен серум во голема мера ќе придонесе за нејзино решавање и ќе ги направи резултатите од насочената нега брзо видливи.

Совет Плус:

  • Серумите најчесто се пакувани во шише од 30 ml, кое може да се трае помеѓу 2 и 3 месеци, со редовна употреба од два пати на ден.
  • Бидејќи тие се концентрирани со активни состојки, нејзината цена е малку повисока, но имајте на ум дека тоа е течност со супстанции кои се поскапи од оние во кремот.
  • Aко сте во можност, побарајте тестери од серумот во аптеките или парфимеријата пред да купите
  • Серумите често може да се најдат под имињата на еликсири, бустер, есенции, итн. Ова се само други имиња за серуми.
  • Бидете упорни и конзистентни во примената на серумот според упатствата на производителот.
  • Треба да се применуваат хидратанти и anti-age серуми (освен за ретинол) секое утро и вечер за да го видите ефектот