5 Јапонски Тајни За Нега На Кожа Кои Ќе Ве Направат Да Изгледате Помлади

1048

Јапонските жени изгледаат како никогаш да не стареат. Со своите ритуали за убавина и anti-age производи за нега на кожата, се чини дека тие го нашле тајниот код за да изгледаат младелачки, засекогаш. Не е важно колку внимателно ја гледам кожата на мајка ми (која има 75 години), не гледам ниту една брчка. Нејзината кожа е беспрекорна и сè уште блеска по сите овие години. Кога моите пријатели ќе прашаат што прави за да изгледа добро, им велам да седнат, да испиеме по еден зелен чај и да им ја раскажам нејзината приказна.

Јапонски тајни за anti-age:

Имав седум или осум години.
Седејќи на преградата во бањата, ја набљудував мајка ми додека одеше околу нејзиниот секојдневен утрински ритуал. По миење на лицето со топла вода, таа нежно си ги масираше образите и челото во движење нагоре.
“Ова е за подобрување на циркулацијата на крвта”, рече таа.
Таа ми рече дека грижата за мојата кожа е многу важна и дека секогаш треба да ја третирам со љубов и почит.
“Како што старееш, на вашата кожа ќе ти треба помош за да останете здрави. Ќе мора да работите со него за да ја задржите хидрирана и сјајна “, објасни таа.
Потоа извади неколку шишиња и тегли и ми ги покажа чекор по чекор, нејзината дневна рутина за убавина.
“Ова е традиционален режим на кожата проследен кај сите јапонски жени. Еден ден и ти ќе го правиш ова. “

Тоа беше пред 35 години.

Оттогаш ги следам нејзините утрински и ноќни ритуали. И јас сум тука за да ви кажам дека тие работат. Имам 43 години и едвај имам фини линии и брчки. Луѓето мислат дека сум во раните 30-ти и тоа ме прави многу среќни!

КОЈ Е НАЈДОБРИОТ ДЕЛ ОД ЈАПОНСКИТЕ ТАЈНИ ЗА УБАВИНА?

Тие не чинат многу пари или потребно е време за спроведување.

Овие се едноставни и популарни јапонски anti-age тајни на кожата кои можат да одземат повеќе години од вашето лице.

Со вложување од само 10тина минути од вашиот ден, драматично ќе си ја подобрите текстурата и сјајот на вашата кожа. Никогаш не е премногу доцна за да започнете – претворете ги овие совети во дневни навики и ќе видете како овие промени ќе направат да изгледате и да се чувствувате помлади.

Добра anti-age рутинска нега на кожата ќе ви помагне да стареете добро и природно.

ЈАПОНСКА ТАЈНА ЗА НЕГА НА КОЖА # 1 – КОРИСТЕТЕ НЕЖЕН ЛОСИОН ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ ЗА КОЖА

Колку понежен производ, толку подобро.

Јапонските жени избегнуваат сурови и агресивни производи кои што содржат многу хемикалии.

Наместо тоа, тие користат производи со низок процент на алкохол и со повеќе на природни состојки. Со користење на нежни производи како омекнувач, кожата останува хидрирана (наместо да и се одстранат природните масла).

Чистењето е од суштинско значење за здрава кожа затоа што ги мие бактериите кои би можеле да влезат во порите и да создадат пробив.

Без разлика дали носите шминка или не, секогаш треба добро даја прочистите пред спиење и да нанесете серум и ноќен moisturizer. Користењето на помеки производи ќе биде од корист на вашата кожа за задржување на неговата влажност. Плус, тие обично чинат и помалку пари!

ЈАПОНСКА ТАЈНА ЗА НЕГА НА КОЖА # 2 – КОРИСТЕТЕ ОМЕКНУВАЧ(SOFTENER) НА КОЖАТА

Тоа е исто како додавање на грст свежина на вашата кожа.

Имав посебна наклоност према омекнувачите на кожа со години. Нема ништо подобро од омекнувач за хидратација на кожата, особено во текот на зимата или по долг лет.

Јапонските жени користат омекнувач на кожата пред да нанесат крем(moisturiser). Со овој начин се зачувува влажноста, и прави кожата да изгледа посветла, посвежа и поцрвена. Нанесете мала количина на лицето и нежно нанесувате од омекнувачот додека не се апсорбира целосно во кожата. Проледете ја вашата рутина и со крема(moisturiser).

ЈАПОНСКА ТАЈНА ЗА НЕГА НА КОЖА # 3 – КОРИСТЕТЕ ПРОИЗВОДИ БОГАТИ СО КОЛАГЕН

Производите со колаген се на секој чекор низ Јапонија.

За време на мојата последна посета во Токио, бев преплавена од колагенски производи. Дури имав и прилика да пробам колагенски пијалаци – кои за чудо се вкусни! – колагенски колачиња, колагенски маски, прав, додатоци … Дури и ракавици!

Ова може да биде само тренд – нема конкретни докази кои покажуваат дека додавањето на колаген во вашата исхрана функционира. Но, ако има нешто во што жените во Јапонија се добри, добро се грижат за нивната кожа. Имајќи го тоа на ум, јас ќе продолжам да ја уживам колагенската треска, да ги пијам колагенските пилули и нанесувам колагенска маска се додека некое идно истражување не покаже дека сум згрешила.

ЈАПОНСКА ТАЈНА ЗА НЕГА НА КОЖА # 4 – НАНЕСУВАЈТЕ КОЛАГЕНСКА МАСКА ЕДНАШ ИЛИ ДВА ПАТИ ВО МЕСЕЦОТ

Како што сега може да се види, основата на јапонската нега на кожата лежи во одржување на високо ниво на влажност на кожата. Колку е повеќе хидрирана кожата, толку поздраво изгледа. Примена на маска за лице еднаш или двапати месечно помага да се зголеми нивото на влага и затоа, и го даваме на кожата дека младиот сјај што сите го сонуваме да го имаме.

ЈАПОНСКА ТАЈНА ЗА НЕГА НА КОЖА # 5 – ПРИМЕНУВАЈТЕ РЕДОВНА МАСАЖА НА ЛИЦЕТО

Секоја јапонка што ја знам поседува масажер за лице или ролер.

Споредено со западниот свет,во вечерните часови јапонските жени времето го користат за да ја омекнат кожата на лицето со масажа и ја стимулираат циркулацијата на крвта на лицето со масажер.

Постојат многу масажери за лице, но ова е она што ми го кажаа моите јапонски колеги и пријатели:

Единствените што навистина се корисни за жал, се прилично скапи. Јапонската компанија Рефа се чини дека е вистински избор за домашни производи. Има платинести ролери (малопродажни цени има околу 250 долари) кои имаат вградени соларни панели. Ова значи дека никогаш не се потребни батерии за користење на ролерите. Тоа исто така значи дека микро-струјата генерирана од сончевите панели дејствува на ист начин како и типот на струи што се користат во третманите на естетскиот салон. Едноставно кажано, може да си го масирате лицето додека гледате телевизија на вашиот сопствен кауч. Секоја ноќ.

БОНУС  – ПОВРЕМЕНО ОСТАВАЈТЕ ЈА ВАШАТА КОЖА ЧИСТА, БЕЗ НИКАКВИ ТРЕТМАНИ

Исчистете ја и дозволете ја вашата кожа да дише.

Иако е одлично да се грижите за вашата кожа, исто така е добро да се дозволи да дише еднаш по некое време.

Премногу производи може да предизвикаат задушување на кожата, што резултира со губење на еластичноста и бојата. Ако ја поминувате вечерта дома, отстранете ја вашата шминка пред вечерата и оставете ја чиста до утрото. Знам дека би било пррдизвик да се избегне малку серум или крем, но обидете се да се држите настрана од сите производи од кожа. Потсетете се дека и правите на вашата кожа услуга!

Следниот ден, нанесете малку омекнувач на кожата или маска за убавина за да додадете влажност.

И не заборавајте да споделите со пријателите ако ви се допадна 🙂